Будинок фон Йорків

Славетний рід фон Йорків тягне своє коріння з Німеччини. Частка «фон» говорить про благородне походження цієї родини.


 Першого носія цього прізвища,  про якого щось відомо, звали Герхард фон Йорк. Він жив в 14 столітті і був магістром Лівонського Тевтонського ордену. Він будував замки, воював з єпископом римським, був на папському суді в Авіньоні і взагалі прожив цікаве насичене середньовічне життя. Пізніше приблизно в 19 столітті  фон Йорки відносилися до Прусської знаті і жили на території Російської імперії. Їх можна було знайти в Київський, Мінський, Тавріческій, Курляндській, Лифляндскій та Естляндскій губернії. Перша згадка про радомисльских фон Йорків датується 1841 роком, коли підполковник Павло Іванович фон Йорк був звільнений з воєнної служби по хворобі, а у його брата Дмитра Івановича фон Йорка в Ставках Радомисльського повіту в 1843 і 1844 народилося дві донечки.

Будинок фон Йорків у Радомишлі  — екскурсії Радомишлем, замок Радомишль, екскурсійні маршрути, радомишляни, фотоРадомишль, фотографії радомишля, історія Радомишля, легенди Радомишля.Фон Йорки мали серйозну власність в тих же Ставках: земля, ліси, будинки. Та, слідкуючи за тодішньою модою, капітан Дмитро Іванович фон Йорк продає майже все своє Ставецьке майно і перебирається в місто. Тут у родини є власний маєток, компактний гарний і доволі скромний - все в дусі німецької педантичності, вікна якого виходили на бульвар і лютеранську кірху, яка була побудована завдяки протекції і фон Йорків також. На території маєтку, окрім будинку господарів,  була ще  окрема будівля для прислуги та кухня з шикарним льохом. Містом ходили плітки про те, що в стінах маєтку був схований скарб, але ні довести, ні спростувати цю інформацію неможливо.

Будинок фон Йорків у Радомишлі  — екскурсії Радомишлем, замок Радомишль, екскурсійні маршрути, радомишляни, фотоРадомишль, фотографії радомишля, історія Радомишля, легенди Радомишля.Навіть якщо й був, то тепер тихенько осів в кишенях радомишлян. Яскравою особистістю з трагічною долею серед фон Йорків виділяється Борис Ярославович фон Йорк, онук Дмитра Івановича. Барон Борис Ярославович фон Йорк вийшов у відставку генерал-майором, але все ж знайшов себе на громадській службі. Перебуваючи в хороших дружніх стосунках з директором першого Радомисльського банку, Борис Ярославович з 1910 року служив контролером в Радомишльському акцизному управлінні.  Та спокійної старості йому не судилося. На відмінну від багатьох дворян того часу фон Йорк навіть і не думав міняти своє прізвище і дворянське походження після революції. Тому в 1919 році його чекав перший арешт. Гроші роблять дива і через 4 дні його випускають під підписку про невиїзд. Зрозуміло, що  вийшов Борис Ярославович на волю не тільки без кругленької суми, а й без маєтку, оскільки більшовики експроприірували  його на користь держави. В наш час це називається «віджати».

Будинок фон Йорків у Радомишлі  — екскурсії Радомишлем, замок Радомишль, екскурсійні маршрути, радомишляни, фотоРадомишль, фотографії радомишля, історія Радомишля, легенди Радомишля. Тому Борис Ярославович переселився  на хутір Бистріївку, звідки його в 1927 році забрали вдруге, давши строк в 3 роки. Після відбуття міри покарання йому заборонили проживати  в Москві, Ленінграді та в Україні з прикріпленим місцем проживанням.  В 1995-1996 роках Бориса фон Йорка було реабілітовано посмертно Та все ж рід фон Йорків не зник.

Нащадки Бориса Ярославовича від його сина  Всеволода і сьогодні проживають в Києві. Фото самого Всеволода Борисовича та його доньки Олени ви можете  побачити нижче

Будинок фон Йорків у Радомишлі  — екскурсії Радомишлем, замок Радомишль, екскурсійні маршрути, радомишляни, фотоРадомишль, фотографії радомишля, історія Радомишля, легенди Радомишля. Будинок фон Йорків у Радомишлі  — екскурсії Радомишлем, замок Радомишль, екскурсійні маршрути, радомишляни, фотоРадомишль, фотографії радомишля, історія Радомишля, легенди Радомишля. Ще один син, Георг Борисович, був змушений залишити Батьківщину рятуючись від репресій і сьогодні його нащадки проживають в штаті Конектикут, США.  Фото Георга Борисовича в 11-річному віці надали його  нащадки.

Будинок фон Йорків у Радомишлі  — екскурсії Радомишлем, замок Радомишль, екскурсійні маршрути, радомишляни, фотоРадомишль, фотографії радомишля, історія Радомишля, легенди Радомишля.

Деяких фон Йорків можна й сьогодні знайти на Радомишльському кладовищі та на Байковому в м. Київ. Після переїзду родини фон Йорк з маєтку будинок перетворили на притулок для осиротілих дітей,  яких була велика кількість на той час. А з 1963 року і по цей час тут розміщується дитячий садочок №4, який випустив не одне покоління радомишлян.


Коментарі (0)

Тут ще немає залишених коментарів.

Залиште свій коментар

  1. Добавление комментария от гостя. Зарегистрируйтесь или войдите в свой аккаунт.
0 символів
Вложения (0 / 3)
Share Your Location
Введите текст с картинки. Не разобрать?

Міні календар екскурсій

січня   2022
П В С T П С Н
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
© 2022 ЦЕНТР РОЗВИТКУ РЕМЕСЕЛ ТА МИСТЕЦТВ. All Rights Reserved.