Хедер по вулиці Присутственній — екскурсії Радомишлем, замок Радомишль, екскурсійні маршрути, радомишляни, фотоРадомишль, фотографії радомишля, історія Радомишля, легенди Радомишля.

Хедер по вулиці Присутственній

Спроби збереження культури та самоідентичності єврейського народу в вигнанні породили дуже цікаву систему передачі знань між поколіннями.

Спроби збереження культури та самоідентичності єврейського народу в вигнанні породили дуже цікаву систему передачі знань між поколіннями. Не тільки культура, але й саме існування народу часто було під загрозою. Тому сини Ізраїля швидко вчилися зберігати і оборонятися. Цікаво що знання для них стали зброєю. Зазвичай дітей вчили « Аврам, якщо Іван знає на 5 то ти не можеш знати на 5, ти  маєш знати на 15. Бо коли будуть брати на роботу візьмуть його. Ти маєш бути кращим» . Тому до знань підходити дуже серйозно і муштрували дітей з малечку. Починаючи з хедер. Хедер - єврейська релігійна приватна початкова школа. Система шкіл-хедер прийшла до нас з глибокого Середньовіччя: перші згадки датуються 13 століттям. Особливо актуальними вони стали для Російської імперії коли дім Романових вів  квоту для навчальних закладів на прийом єврейських дітей. В Радомислі було декілька таких шкіл. На відміну від школи Талмуд-Тори, яка була розташовувана в нашій синагозі і була безкоштовною, хедер оплачували батьки і меценати, тому і існував певний поділ між учнями, оскільки в Талмуд-Тору здавали дітей з бідних родин. Цікаво, що система навчання і предмети протягом шести століть мало мінялися, що викликало деяку критику і певний розкол в єврейсько-хасидському суспільстві. На 1856 рік в Радомислі було 4 хедер і найновіша була по вул. Присутственній Реформи в системі хедер припадають на кінець 19-го століття і саме такою прогресивною і оновленою була ця хедер. Головним її меценатом і патроном був Герарій Нафтулович Горенштейн, купець першої гільдії і мільйонер. Його віра була глибокою, тому до релігійного навчання він відносився з усією серйозністю притаманною відданому послідовнику. Сам будинок, де знаходилась хедер, належав йому. Крім того, відомо, що брат Герарія Горенштейна, Ісаак Нафтулович навіть був викладачем в двокласному єврейському училищі. Для Радомисльскої хедер по вул.Присутственній було відібране все найкраще, тож діти там вчили не тільки  Тору та Талмуд, а також іврит та ідіш, російську мову, арифметику, історію, географію, геометрію,співи, малювання та гімнастику. Люди згадували, що часто з відкритого вікна влітку лунало: «Алеф, бет, гімель, долє… Старайся, дитя, старайся!!!». В початкову школи брали тільки хлопчиків віком від 3 до 13 років. Їх учителів називали меламедами. Цікаво, що за звання і свідоцтво меламеда потрібно було платити 3 рублі в рік. В хедер могло вчитися до 40 учнів. На той час вчителям було дозволено застосовувати фізичні методи виховання, тож учні дуже старалися. Єврейські навчальні заклади пережили революцію. В 1926 році хедер налічували 80 учнів, але вже в 1930-х школи були закриті. В 60-х роках стару будівлю було знесено і побудовано новий  двоповерховий житловий будинок, який стоїть і досі. На жаль, вже нічого на цьому місті не нагадує про осередок юдейської освітньої системи, що пережила не одне століття, але спогади про Радомисльську хедер живуть і досі.


Коментарі (0)

Тут ще немає залишених коментарів.

Залиште свій коментар

  1. Добавление комментария от гостя. Зарегистрируйтесь или войдите в свой аккаунт.
0 символів
Вложения (0 / 3)
Share Your Location
Введите текст с картинки. Не разобрать?

Вибрані статі

Вибраного ще немає!

Міні календар екскурсій

серпня   2022
П В С T П С Н
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
© 2022 ЦЕНТР РОЗВИТКУ РЕМЕСЕЛ ТА МИСТЕЦТВ. All Rights Reserved.