Театр " Експрес"

Відомий український поет, актор та драматург  Сергій Губерначук сказав « Який театр - таке і свято» Повітовому місту Радомисль за свій театр  було зовсім не соромно, ба,  більше він міг ним  пишатися і свята тут проходили веселі.

Адже такою кількістю  знаменитостей, що бачили його стіни похвалитися може не кожне повітове містечко України. Та драми, трагедії і комедії театр бачив не тільки на своїй сцені. Життя людей пов’язаних з ним теж можна було сміливо вписувати в якусь книгу відомого драматурга. А почалося все в 1900 році коли  театр «Експрес» був збудований місцевим підприємцем Гордоном.  Поблизу центра міста на вулиці Лікарняній (сьогодні вона Міськ ради) була  зведена прекрасна будівля в класичному стилі.  Великі сходи й колони «під античність» прикрашали його і наче говорили «Я не аби що, я – храм мистецтва».

Театр

І зразу ж з появою театру   пов’язана перша комедія. За спогадами радомишлян навпроти театру розміщувалася кондитерська Підковинського, а в сарайчику поруч з магазином він обладнав перший, любительський «кінотеатр» в місті.  Вже не відомо через, що спалахнув конфлікт, але   Гордон і Підковинський посварилися. Причому настільки, що Гордон вирішив помститися кондитеру і зазіхнув на святе, на кіно.  В театр завезли нове обладнання, нові фільми й  нові, зручні крісла.  Після цього конфлікт вийшов на новий етап, власники двох кінотеатрів зійшлися у сварці, в найкращих радомишльських традиціях : голосно, зі смаком, з розстановкою. Та перемога все  ж  таки була явно на боці  театру «Експрес» - радомишляни оцінили всі переваги комфортних сеансів. Взагалі театр був лідером в культурному житті.

Театр

 Тут виступали місцеві та заїжджі трупи, ставили українські,  російські, єврейські твори. Також тут віталися виступи закордонних театральних колективів. Наприклад в 1905 році  «Експрес» приймав у себе польських та німецьких акторів які давали вистави німецькою мовою.  Був у нас і балет. При театрі існувала спеціальна балетна школа куди брали дівчаток на навчання.  Балетні виступи радували публіку  повітового Радомисля. Пікантною ноткою було те, що більшість актрис і дорослих балерин мали таких собі «покровителів» які оплачували місцевим зіркам більш-менш яскраве життя. В основному таку роль на собі приміряли аристократи. До   театру від Дому повітового  дворянства  через сад «Ельдорадо» вела непримітна стежинка, що впиралася прямо в невеличкі двері чорного ходу. Там потомственні й не дуже кавалери могли  слідкувати за репетиціями « дами серця». До речі, не завжди руху по кар’єрних, театральних сходах примадонни  могли завдячувати власному таланту. Іноді матінці природі допомагав тугий гаманець  закоханих, родовитих шанувальників Не оминала своєю  увагою  радомишльська публіка і оперу. В місті  періодично гастролювали співаки оперних театрів і дуже нахвалювали акустику  нашого « Експресу»  порівнюючи з головними сценами країни.

Театр

Знаменитості теж не цуралися нашим містом в 1912 році в театрі виступала мадемуазель  Титанія, відома паризька  співачка того часу.  Українською мовою   про неї майже немає інформації, а от у Франції її ще добре пам’ятають.  Популярність мадемуазель у свій час була така велика, що вона навіть увійшла героїнею в кілька художніх творів. І саме така зірка давала свій  концерт в червні 1912 року в повітовому місті Радомишль. Цікавим фактом є те, що в нашому  театрі,  звичайнісіньким службовцем працював Семен Дукельський, майбутній нарком морського флоту. Богемне  життя театру змінили революція. Криваві й тяжкі події не змогли не зачепити і його. Поступово робота в ньому сходить на нівець. В 1926 році закривають балетну школу, а в кінці 20-х і театральну трупу. Надалі «Експрес»  функціював як кінотеатр і Будинок культури.   Одною з самих драматичних сторінок  цієї будівлі та історії міста взагалі є часи Другої Світової Війни

Театр

. Під час окупації німецькими військами Радомисля театр було дозволено відвідувати виключно німцям. Вони оцінили  розкіш та оздобу   цієї установи. Артистів змусили знову виступати й проводили тут гучні свята. А про проведену  в нашому місті  сільськогосподарську виставку навіть зняли пропагандистський фільм. Саме таким чином плівка фільмувала наш театр де й проходила ця виставка яку відвідував Генріх Гіммлер, один з лідерів нацистської Німеччини, воєнний злочинець і один з організаторів Голокосту. Після звільнення Радомишля  театр «Експрес» хоч і продовжував функціонувати як Будинок культури й кінотеатр, але  на горизонті вже майоріли зміни. В  1954 році Митрополичі палати були переобладнані з костелу в Будинок Культури, а  в 1962 році було збудовано новий кінотеатр. « Експрес» планували відремонтувати й віддати під будинок піонерів та не судилося.  В 1963 році тут відбулася пожежа і прекрасна будівля в класичному стилі згоріла вщент. Офіційна версія говорила про ненавмисний підпал якимись хлопчаками. Їх навіть пробували шукати та виправити вже нічого не можна було. Будівлі не стало. Згодом тут звели двоповерховий житловий будинок і сьогодні вже нічого не нагадує нам  ні про величний повітовий театр «Експрес», ні про кондитерську Підковинського.  Хіба що старі фото і ностальгічні спогади деяких радомишлян яким пощастило побачити то все наживо.


Коментарі (0)

Тут ще немає залишених коментарів.

Залиште свій коментар

  1. Добавление комментария от гостя. Зарегистрируйтесь или войдите в свой аккаунт.
0 символів
Вложения (0 / 3)
Share Your Location
Введите текст с картинки. Не разобрать?

Вибрані статі

Вибраного ще немає!

Міні календар екскурсій

серпня   2022
П В С T П С Н
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
© 2022 ЦЕНТР РОЗВИТКУ РЕМЕСЕЛ ТА МИСТЕЦТВ. All Rights Reserved.