Клойз "Найт Шул" або Дім Рапопортів в Радомишлі

Якщо вам вдасться помітити цей будинок схований серед інших далеко від основної дороги по в. Старокиївській то ви вже не зможете відірвати від нього погляд. Жовтий камінь, мозаїка, вікна в вигляді арок.. Будинок просто бере в полон своєю красою і загадковістю. І  ви задаєтесь запитанням «А хто тут жив?». Що за люди могли дозволити собі таку красу і розкіш. Ну що ж господарі були під стать будинку та  його призначення вас здивує.

Клойз
 В Радомишлі цей будинок  був відомий під назвою  «Дім Рапопортів» і перед тим як розповісти про його призначення  потрібно зрозуміти, що за сім'я його побудувала. За старою легендою рід Рапопортів відноситься до одного з найстаріших єврейських родів родом з Португалії та Іспанії. Є дуже цікава версія виникнення цього прізвища. Начебто два сильних роди вирішили об’єднатися: наречений був з  іспанського роду  Рапа, наречена з португальського роду Порто. Оскільки обидва роди були знатними і не хотіли бути поглиненим  іншим то вирішили об’єднати прізвища і створили нову фамілію Рапопорт. Та останні дослідження, зокрема тест ДНК, говорить про ашкеназьке походження Рапопортів.

Клойз

Про ще одну версію походження говорить сама назва роду. Раніше вважамося,  що це варіант іспанського та каталонського «Рапакс» - хижий птах.  Та в світлі останньої інформаці схоже. що походить назва від німецького "Раба" - ворон. Тому  на печатці яку викорстовували Рапопорти і сьогодні можна побачити Ворона на воротях. 

 

Клойз
Клойз
 
Клойз
 
Клойз
 

Одним з найстаріших представників сім'ї вважається придворний лікар короля Майорки Хейме 3 Йосип Соломон  Рапапа. Начебто саме з цього прізвища і було створено надалі «Рапопорт». Історія самого Йосипа Рапапи теж дуже цікава))) Будете мати час, обов’язково почитайте.  Якби там не було, але в Радомишлі Рапопорти займалися більш мирним ремеслом. Були купцями, тримали аптеку і саме головне займали серйозну нішу в релігійному житті єврейського Радомисля . Майже 150 років родина Рапопортів дарувала місту  рабинів при цьому не полишаючи торгової  справи.

 

Ось ці два фактори – набожність та багатство вилились в створення будинку який ми знаємо під назвою «Дім Рапопортів», хоча справжня його назва «Клойз Найт Шул». Молитовний будинок « Клойз Найт Шул» побудований з "коробочного" збору за звереннням представника сімї Рапопорт. Приблизна дата створення «Найт Шул»  до 1894 року оскільки саме в цьому році пройшли вибори ученого в цей молитовний дім і виграв їх  Меєр Симхович Рапопорт. В документі  ця будівля  називається  «Новомістною»  оскільки побудована на місці де раніше вже  стояла «синагога» з «незапамятных времен» та в певний період згоріла. Пожежі були бичем  Радомисля який в більшості мав дерев’яні споруди.

Клойз

Клойз- це молитовний будинок для прихожан -хасидів. Якщо ми говоримо клойз значить це хасиди. Відвідувачі обирали клойзи в залежності від напрямку хасидизму і відстані від дому. Є старий жарт на цю тему : в місті, навіть самому маленькому,  єврею потрібно два синагоги. Одну яку він відвідує іншу яку він не відвідує. Клойзи зазвичай будувалися за кошти громади, але іноді багатої родини в яких було достатньо коштів могли побудувати власний клойз, адже  якщо ви побудували клойз то « Вы таки шо то значите в этой жизни».  В Радомишлі були клойзи Горенштейна, Ванштейна, Криницьких і звичайно ж Рапопортів …

Клойз

Ділили клойзи по двом напрямкам. По напрямку хасидизму який сповідували парафіяни ( в Радомишлі було аж три гілки хасидизму), або по професії ( таких у нас була більшість). Та якщо не було протиріч в вченні відвідували ту яка була найближча. Клойз Най Шул мала 87 парафіян, але в цьому списку голови сімей, тож можна припустити, що з жінками, дітьми, молоддю їх було до 200 чоловік. Головне призначення "Найт Шул"  вчення  Тору, Талмуд та роботи рабинів та молитва. Обовязкових молитв було три, але здійснювали їх 2 рази в день відвідуючи синагогу.

Клойз

Події після 1917 року не оминули і сімю Рапопортів. Страх, що стояв над містом і єврейським населенням зачепив всіх. В 1917 під час погрому вбивають одного з представників сім"ї, рабина Ханон Гениха. Інші ж представники родини  змушені були тікати з  міста, а вся їх власність була «експропрійована» на користь радянської влади. Більшість радомишлян, що живуть сьогодні знають цей будинок як «гуртожиток бухгалтерської» або багатоквартирний дім.  Чудо, що він зберігся до сьогодні, адже майже всі клойзи, синагоги та шул були знищені при радянській владі. Можливо краса та віддаленість будинку зіграла свою роль, але для міста це величезна удача. І тепер кожен з жителів або гостей  може помилуватися « Клойз Най Шул»  над яким так часто кружляють ворони))) і сьогодні.  

Клойз
Клойз
 
Клойз
 


Коментарі (0)

Тут ще немає залишених коментарів.

Залиште свій коментар

  1. Добавление комментария от гостя. Зарегистрируйтесь или войдите в свой аккаунт.
0 символів
Вложения (0 / 3)
Share Your Location
Введите текст с картинки. Не разобрать?

Вибрані статі

Вибраного ще немає!

Підписатись на новини

Міні календар екскурсій

серпня   2022
П В С T П С Н
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
© 2022 ЦЕНТР РОЗВИТКУ РЕМЕСЕЛ ТА МИСТЕЦТВ. All Rights Reserved.