Радомишльська синагога - Великий Бейт Гамідраш — екскурсії Радомишлем, замок Радомишль, екскурсійні маршрути, радомишляни, фотоРадомишль, фотографії радомишля, історія Радомишля, легенди Радомишля.

Радомишльська синагога - Великий Бейт Гамідраш

Прекрасна архітектурна будівля що несла на собі відбиток кільтури і релігії єврейського народу, не змогло пережити страшний потік змін 20 століття. Ми втратили будинок, але не втратили спогади про нього і людей що наповнювали його змістом.... Євреї жили в Радомислі ще з 16 століття утворивши тут невеличку громаду. Та після виснажливої національно-визвольної війни Радомишльський кагал був геть спустошений і майже зник. Повторна хвиля заселення почалася в 18 ст і вже на той час євреї складали велику частину населення. Прекрасна архітектурна будівля що несла на собі відбиток кільтури і релігії єврейського народу, не змогло пережити страшний потік змін 20 століття. Ми втратили будинок, але не втратили спогади про нього і людей що наповнювали його змістом.... Євреї жили в Радомислі ще з 16 століття утворивши тут невеличку громаду. Та після виснажливої національно-визвольної війни Радомишльський кагал був геть спустошений і майже зник. Повторна хвиля заселення почалася в 18 ст і вже на той час євреї складали велику частину населення.

Радомишльська синагога - Великий Бейт Гамідраш

 Євреї жили в Радомислі ще з 16 століття утворивши тут невеличку громаду. Та після виснажливої національно-визвольної війни Радомишльський кагал був геть спустошений і майже зник. Повторна хвиля заселення почалася в 18 ст і вже на той час євреї складали велику частину населення. Проект споруди кам'яної єврейської синагоги в Радомишлі був складений архітектором Федоровим 7 травня 1879 року і затверджений губернатором 11 березня 1880 року 25.06.1879 року проходили вибори духовного правління синагоги. Центральна радомишльська синагога була збудована в 1887 році. Синагога це юдейська релігійна споруда де проводилося богослужіння, обряди, читання Тори та навчання дітей. Дана будівля не була першою в Радомишлі. На початок 19 ст в місто налічувало 7 молитовних будинків та дві кам’яні синагоги. Цікаво, що одна з них була хоральною і саме в ній починав свою кар’єру відомий на весь світ музикант Яків Самуїл-Зейдель Ісаакович Мороговський ( Зейдель Ровнер 1856-1943). Потім Львів, Кишинів, Лондон, Карнегі-хол в Нью-Йорку, але спочатку його музику оцінила саме в Радомишлі, в синагозі.

Радомишльська синагога - Великий Бейт Гамідраш

Новозбудована синагога стала перлиною як в архітектурному , так і в культурному плані. Потреба населення в такій шикарній будівлі була виправдана, адже починаючи з 18 століття єврейське населення Радомишля коливалась в рамках 70-80%. Цікаво що традиційно синагога, або «мала святиня», мала розміщуватися в центрі єврейського поселення на підвищенні і домінувати над всіма іншими будівлями, а також згідно традиції записаної Йосипом Флавієм бажано на  березі річки або іншої водойми. Радомишльська синагога була саме такою. Тому що вулиця Русанівська, 9-го січня, Чорнобильська, Купальна була населена в основному юдейським етносом.. І ця, неймовірної краси, архітектурна споруда височіла над всім кварталом Не дивно, що рабинами в місті в різний період були такі відомі і поважні особистості як цадик (праведник) Авраам Єшуа Тверський, внук рабе Нахмана похованого в Умані та молодший син засновника хасидського руху рабі Шнеура Залмана з Ляд –Моше. Обоє вони поховані на нашому єврейському кладовищі. Цікавим моментом в існуванні нашої синагоги були вибори рабина 1894 року. По законам Російської імперії ребе обирали раз в 3 роки.

Радомишльська синагога - Великий Бейт Гамідраш

Це була детально прописана та складна процедура. Спочатку розвішували оголошення в синагозі й школах, подавалося декілька кандидатур, потім через певний проміжок і під пильним контролем влади проводилося голосування. А слідкувати за цим мав поліцейський чиновник. До 1894 року в радомишльській громаді головним рабин був Сандер Якович Гриншпун . В цьому ж таки згаданому році на чергових виборах знову перемагає Гриншпун. Та цього разу на ім'я губернатора направлена скарга від Герта-Біри Підгорного, Елі Пекаря, Герти Голіна та Файвша Шкляра з тим, що вибори пройшли без дотримання всіх норм, а отже є незаконними. І потяглося довге, довге, довге розслідування.. За цей час Гриншпун благополучно виконував свої обов’язки і врешті – решт скарга була залишена «без внимания», а радомишльська синагога з рабином.

Радомишльська синагога - Великий Бейт Гамідраш

На жаль доля радомишльської синагоги була такою ж трагічною як і доля її народу. Кілька разів її пробували підпалити та пильні жителі вчасно реагували і зупиняли вогонь. Аж поки в 1926 році серйозна пожежа врешті-решт пошкодила її настільки, що вже не можна було використовувати цю будівлю за призначенням. Ну а в 30х роках її взагалі було знесено і на цьому місці облаштовано ринок який знаходиться тут по цей день навпроти автостанції. Ось така велична і трагічна доля одної з найкрасивіших архітектурних споруд Радомишля кінця 19 початку 20 століття.

Радомишльська синагога - Великий Бейт Гамідраш
Радомишльська синагога - Великий Бейт Гамідраш
 
Радомишльська синагога - Великий Бейт Гамідраш
 

Радомишльська синагога - Великий Бейт Гамідраш
Радомишльська синагога - Великий Бейт Гамідраш
 


Коментарі (0)

Тут ще немає залишених коментарів.

Залиште свій коментар

  1. Добавление комментария от гостя. Зарегистрируйтесь или войдите в свой аккаунт.
0 символів
Вложения (0 / 3)
Share Your Location
Введите текст с картинки. Не разобрать?

Вибрані статі

Вибраного ще немає!

Підписатись на новини

Міні календар екскурсій

серпня   2022
П В С T П С Н
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
© 2022 ЦЕНТР РОЗВИТКУ РЕМЕСЕЛ ТА МИСТЕЦТВ. All Rights Reserved.