Легенди Радомишля

Звідки взявся привид школи?

Звідки взявся привид школи?
Звідки взявся привид школи?
 

Звідки ж в м. Радомишль міг взятися привид? Для такого старого міста дивно, що він один.. Особливо дивно для такої будівлі, як школа ім. Чорновола.  Тож розпочнемо…

Треба сказати, що  розміщення цієї будівлі є історичним центром замку-фортеці, яким був Радомишль як мінімум пів тисячоліття..  Ця фортеця  була постійним об’єктом боротьби між  духовною та світською владою.. Володіли Радомишлем то святі отці, то світлі князі і аристократія…  Та нас з вами сьогодні цікавить період, коли  в 1682 році польський король Ян 3 Собеський передає Радомишль під крило уніатів, а з 1746 року  місто стає резиденцією греко-католицьких митрополитів.

 Будівля теперішньої школи №5 була консисторією уніатської церкви ..А консисторія – це установа з церковно-адміністративними й судовими функціями. Накшталт «Білого дому», але для церковників.  Тут треба згадати, що часи тоді були неспокійні. Відгриміли повстання і національно-визвольна війна, в якій Радомишль показав себе як один з осередків бунту( що до речі не раз ще буде повторюватися в історії нашого міста). Крім того розділення і розбрат в церковній еліті України. Симпатії в бік Москви, симпатії в бік Риму, симпатії в бік Польші… Земля хиталася під ногами у всього населення України…Тому питання безпеки в м. Радомишль церковні чини вирішували в найкращих  традиціях Середньовіччя… Як говориться « проти лома..», ну а в даному випадку « проти  тортурної  нема прийому » . Тому по розповідям глибоко під землею, під будівлею консисторії, ховаються каземати  які слугували в’язницею .. Періодично туди  звозили непокірних, противників, шпигунів .. і т. д. Де їх чекали «комфортні апартаменти» і «добрі» руки тюремників . Там могли сидіти як невідомі історії бранці так і  знаменитості, такі як отець Мелхіседек…Комусь щастило вийти а хтось…Хтось залишався тут назавжди… Є припущення що деяких жертв чекала особлива смерть. Їх  ще живих,  замуровували в стіни, де вони і знаходяться по цей день.

 Оскільки  консисторія була релігійним закладом, і виходячи з того який контингент сидів у тих підземних казематах, можна допустити що наш знайомий привид був  бранцем – церковним клерком…Або..

Коли місто перейшло під крило Москви..Перше що зробив ставленик Катерини 2  це звичайно ж «віджав» митрополичий архів. О, ці компрометуючі документи, амбарні книги і таємні листування. Скільки стоїть світ, стільки й люди гинуть..Ні, не за метал як співалося в одній опері.. А за інформацію..Зазвичай така конфіскація над - важливої інформації проходить не без жертв. Можливо і наш привид - насправді якийсь нещасний монах, який спробував захистити митрополиче добро.. Як би там не було, спить наш друг в стінах школи, чи просто полив своєю кров’ю її коридори, він все ще залишається тут.. Гуляє темними ночами.. Лякає рідких перехожих.. Ну, а ми відносимо його появу, до ще одної з тисяч таємниць, що приховує  від людей древнє місто під назвою Радомишль.

 


Коментарі (0)

Тут ще немає залишених коментарів.

Залиште свій коментар

  1. Добавление комментария от гостя. Зарегистрируйтесь или войдите в свой аккаунт.
0 символів
Вложения (0 / 3)
Share Your Location
Введите текст с картинки. Не разобрать?

Вибрані статі

Вибраного ще немає!

Підписатись на новини

© 2022 ЦЕНТР РОЗВИТКУ РЕМЕСЕЛ ТА МИСТЕЦТВ. All Rights Reserved.